KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Zvažte se na osobní váze v Železničním muzeu Frýdlantských drah nebo si prohlédněte například úzkorozchodnou motorovou lokomotivu T 36.002
 
Autor / zdroj foto: Železniční muzeum Frýdlantských okresních drah

Železniční muzeum Frýdlantských okresních drah / Frýdlant

V Železničním muzeu Frýdlantských okresních drah najdete výstavu fotografií, dokumentů a artefaktů z historie provozu tratí FOD, zejména pak úzkorozchodné dráhy Frýdlant–Heřmanice. Čeká vás ukázka přepravy vozu normálněrozchodné železnice řady Ztrc na úzkorozchodných podvalnících.

Téměř celé století se ve frýdlantské výtopně připravovaly nejprve parní lokomotivy, později motorové vozy a lokomotivy obou rozchodů, aby vyjížděly na okolní tratě s osobními a nákladními vlaky.

Muzeum Spolku FOD bylo slavnostně otevřeno 28. června 2008 v bývalé lokomotivní výtopně ve Frýdlantě v Čechách. Schraňuje zajímavé exponáty a dokumenty připomínající provoz zdejších železnic.


Exponáty pocházející z dob minulých a dokumentující nejen tehdejší železniční provoz, ale i způsob života a obživy obyvatel, si zaslouží chvilku pro jejich zhlédnutí, neboť pohled do minulosti může být užitečný i pro časy budoucí.

Stoker, neboli štokr
Na místních lokálkových „čoudách“ stačil doplňovat uhlí do topeniště parního kotle šikovný topič, ale na velkých rychlíkových a nákladních lokomotivách se jednalo o opravdovou dřinu. I proto se v polovině minulého století začaly na nových strojích objevovat mechanické přikladače.

Osobní váha
Zachovalý exponát pochází z železniční stanice Rychnov u Jablonce nad Nisou. Ještě před rekonstrukcí budovy tohoto nádraží zvážila za drobný peníz nespočet cestujících, někteří se na ni ptají dodnes.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.