KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Na Grabštejnu myslí i na nejmenší návštěvníky. Mohou si zkusit, jak se tu dříve žilo, jak se panstvo oblékalo či jak stolovalo
 
Autor / zdroj foto: Hrad Grabštejn

Hrad Grabštejn / Hrádek nad Nisou

Návštěvníci hradu Grabštejn se mohou seznámit s obdobím do poloviny 20. století, kdy hrad užíval rod Clam-Gallasů jako správní centrum panství, vystoupat na hradní věž s výhledem na trojmezí Čech, Německa a Polska nebo okusit atmosféru hradních sklepení a renesanční kaple sv. Barbory, architektonického unikátu s bohatou výmalbou. Hrad je známý také pořádáním kulturních akcí, jako jsou Létohrátky, Řemeslný jarmark či Grabštejnské Vánoce.

Hrad Grabštejn čnící na skalnatém kopci nad obcí Chotyně nedaleko Hrádku nad Nisou je poprvé zmíněn v listině z roku 1286, kde je jako majitel hradu uveden Ota II., purkrabí z Donína a na Grabštejně.

Od roku 1954 hrad sloužil pro potřeby armády, stal se majetkem Ministerstva národní obrany a byl spravován vojenskou ubytovací správou. V té době již byl hrad ve špatném stavu, a tak roku 1955 bylo jednáno o plánu jeho generální opravy. Armáda hrad plně využívala až do roku 1970, kdy byl celý objekt předán Krajskému středisku státní památkové péče a ochrany přírody v Ústí nad Labem. Na několik let se pak z hradu stala neobývaná zřícenina.

Hrad Grabštejn se od té doby ale zrenovoval a dneska má opravdu co nabídnout.


Prohlídka grabštejnského sídla
Užijte si procházku staletími „proti proudu času“ od poloviny 16. století do počátku 20. století pokoji šlechtických majitelů i jejich služebnictva a úředníků spravujících panství.

Architektonické a umělecké unikáty
Chcete-li poznat to nejcennější, co Grabštejn ve svých interiérech skrývá, navštivte tento doplňkový okruh, který Vás zavede nejen do několika úrovní grabštejnských sklepů, ale budete se moci kochat i krásou a jedinečností renesanční kaple svaté Barbory, v českém prostředí unikátního prostoru s bohatou výmalbou. Vrcholem celé prohlídky je pak návštěva výstavy k původní grabštejnské soše svaté Barbory, která samozřejmě také nebude chybět. Během prohlídky se seznámíte se životem grabštejnské patronky, nejen formou návštěvy výstavné kaple a zhlédnutím její sochy, ale také hradní mučírny.

Dětská prohlídka
Ti nejmenší návštěvníci si užijí zkrácené prohlídky hradu, kde si sami mohou vyzkoušet, jak se tu dříve žilo, jak se panstvo oblékalo či jak stolovalo.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.