LIBEREC
Rušný rok prožila liberecká iQLANDIA. Do modernizace science centra bylo investováno téměř padesát milionů korun, díky kterým se dovybavily stávající expozice a vznikly nové, modernější je planetárium a investovalo se také do nových laboratoří pro návštěvníky. Těch za celý rok dorazilo přes 420 tisíc, návštěvnost se tak pohybuje na podobné úrovni jako v prvním roce existence centra.
"Návštěvnost je srovnatelná s rokem 2014, což nás těší. Podařilo se nám přilákat jak nové návštěvníky, tak i ty, kteří se k nám vracejí. Navíc jsme výrazně posílili propagaci do německého příhraničí, kde podobné centrum chybí," okomentoval návštěvnost ředitel iQLANDIE Pavel Coufal. Letos tak do iQLANDIE přišlo přes 420 tisíc lidí, z toho přes padesát tisíc si našlo cestu do Planetária. Dalších 85 tisíc návštěvníků dorazilo do iQPARKU.
Pětina návštěvníků ze zahraničí
Zhruba třetinu návštěvníků tvoří školy, třetinu dospělí a zbývající třetinu děti. "V tomto ohledu se nám složení návštěvníků moc nemění. Více se ale díváme k našim severním sousedům a v roce 2016 bychom chtěli cílit také na Polsko. Už teď máme zhruba pětinu návštěvníků ze zahraničí," řekl Coufal.
iQLANDIA letos také dosáhla na peníze z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Za téměř padesát milionů korun vznikly nové expozice Talent! a Kosmo, nové laboratoře, exponáty se dovybavily další expozice. A proměnou prošla i expozice Technické univerzity v Liberci, nyní TULaborka - inovovaná expozice, kde jsou představeny jednotlivé fakulty a je vytvořena nová badatelská laboratoř. Planetárium nově vysílá v rozlišení 4k, což je UltraHD kvalita. "Nejdražší expozicí je Talent!, který vyšel téměř na 16 milionů. Ač se číslo zdá velké, jedná se o standardní evropskou expozici, která obvykle stává čtyřnásobek," podotkla marketingová manažerka iQLANDIE Jana Pivoňková.
iQPARK oslaví narozeniny v novém
V roce 2016 by pak měla skončit postupná rekonstrukce iQPARKU, který v té době oslaví dvanácté narozeniny. Vyjde na 4 miliony korun a představí čtyři expozice - Svět kolem nás, Schopnosti a dovednosti, Malá věda a Vodní svět. Pokud se podaří získat prostředky, v iQLANDII by měly vzniknout sdílené laboratoře a dílny pro veřejnost a školy. "Byli bychom rádi, kdyby je děti mohly navštěvovat bezplatně. Chceme tím posilovat výuku přírodovědných a technických oborů," doplnil Coufal.
Na rok 2016 připravuje iQLANDIA i řadu programových novinek. Chystají se nové Science show, workshopy, ve kterých si návštěvníci například vyrobí netradiční hudební nástroje, i badatelské aktivity. V iQLANDII se opět budou konat akce jako Science on Stage, což je soutěžní přehlídka učitelů přírodovědných předmětů, Noc vědců nebo Týden vědy a techniky.
Více o iQLANDII najdete na webu www.iqlandia.cz.