V celém Česku funguje ani ne dvacítka protialkoholních léčeben, dostat se sem na dobrovolnou léčbu tak většinou znamená čekat i několik týdnů až měsíců. Více lůžek bychom asi potřebovali, narážíme ale na nedostatek peněz ve zdravotnictví, řekl pražský psychiatr Karel Nešpor.
"Ono to samozřejmě není tak, že bychom budoucího pacienta nechali na terapii čekat v hospodě. Poskytneme mu samozřejmě ambulantní péči, na níž může docházet a mnohé se dá vyřešit i touto cestou, nebo návštěvou skupiny anonymních alkoholiků či dokonce samoléčbou. Například v Praze se anonymní alkoholici scházejí dvakrát týdně v anglickém jazyce a dvakrát týdně v češtině," uvedl Nešpor.
Dodal, že v akutních případech, kdy má již závislý například halucinace, dostane terapii okamžitě. "Jsme si samozřejmě vědomi toho, že čekací lhůty mohou oslabit vůli lidí se léčit, na stranu druhou je zde právě možnost ambulantní léčby," podotkl lékař.
V pražských Bohnicích se na nástup do protialkoholní léčebny čeká okolo měsíce, přes prázdniny byly lhůty kratší, pouze 14 dní. "To je ale dáno tím, že velká část lidí z Prahy na léto odjíždí," uvedl Nešpor. Podobné je to i v zařízeních mimo hlavní město.
Například jihočeská psychiatrická léčebna Červený Dvůr má čekací dobu na lůžko od dvou do šesti týdnů. Nemocného léčebna přijme pouze na doporučení lékaře. "Máme tolik zájemců, že čekací doba se opravdu různí v průběhu roku. Nemůžeme přijmout nikoho, kdo nemá doporučení," řekla Mediafaxu pracovnice léčebny.
Čekací dobu okolo měsíce hlásí i Brno nebo písecká léčebna U Honzíčka. Čekací doba na přijetí zde bývá obvykle jeden až tři týdny.