KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Technické muzeum Liberec.
Technické muzeum ukazuje unikátní výstavu kol i auta luxusních značek Rolls-Royce či Cadillac
Technické muzeum Liberec.  
Autor / zdroj foto: tmliberec.cz

Technické muzeum Liberec / Liberec

Technické muzeum Liberec se nachází v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů, tedy v centru města. Návštěvníci tady mohou obdivovat unikátní výstavu kol, na své si přijdou i železniční a tramvajoví nadšenci. Projekt Staň se montérem pak podporuje rozvoj technického myšlení a manuální zručnosti dětí.

Technické muzeum v Liberci se rozprostírá ve třech pavilonech. Původní pavilon, tedy pavilon A, se zaměřuje zejména na dopravní prostředky. Naleznete zde především automobily, motocykly, unikátní výstavu kol, a na své si zde přijdou i železniční a tramvajoví nadšenci. 

V září 2017 se muzeum rozrostlo o další pavilon, čímž se zase o krok přiblížilo naplnění své vize, tedy prezentaci technických oborů a jejich výrobků. V pavilonu B tak prezentuje například textilní minulost Liberce, a díky spolupráci s významnými průmyslovými firmami působícími na Liberecku zde naleznete také ukázky moderních výrobních technologií různých firem. Třešničkou na dortu je pak expozice týkající se Vojenské odborné školy leteckých mechaniků (VOŠLM), která v Liberci krátce po válce působila.

K příležitosti oslav vzniku 100 let republiky došlo k otevření pavilonu C. Na jeho vzniku se podílel především liberecký Boveraclub, se kterým muzeum úzce spolupracuje. Není tak překvapením, že pavilon je věnován veřejné dopravě a její historii na Liberecku. Na své si tak zde přijdou fandové autobusové a tramvajové dopravy.

Duben 2018 se nesl ve znamení otevření dalšího pavilonu: pavilonu D - Království automobilů. Zde se můžete těšit na luxusní automobily značek jako Rolls-Royce či Cadillac a jejich rozvoj napříč 20. stoletím. Narazíte zde však i na unikáty více než 100 let staré (například automobil Maxwell, či unikátní závodní speciál Ford T Rajo). 

Komentované prohlídky
Technické muzeum zajišťuje také pro školní exkurze komentované prohlídky, a to zcela zdarma, v rámci vstupného. Je však potřeba muzeum předem kontaktovat a domluvit se na termínu vaší návštěvy - stačí zavolat do muzea a domluvit se na termínu prohlídky. 

Pro školy a děti
Jelikož vize muzea vznikla a stojí na snaze probouzet v dětech a mladých lidech vášeň pro techniku a technické obory, je samozřejmou součástí jeho aktivit spolupráce se školami.

Spolupracuje hned s několika libereckými školami, zejména pak těmi techničtěji zaměřenými. Samozřejmě se však nebrání spolupráci s žádnou školou - naopak zájem velice vítá.

Co se týče expozic, tak ty jsou koncipované tak, aby si z nich děti vždy odnesly nejen hezké zážitky, ale především také nové vědomosti, jelikož to považuje za své poslání.

Muzeum úzce spolupracuje také s libereckým Domem dětí a mládeže Větrník (DDM Větrník), v jehož spolupráci také pořádá různé tematické kroužky pro děti. 

Staň se montérem
Projekt "Staň se montérem" je společným dílem Technického muzea Liberec, libereckého Domu dětí a mládeže Větrník (DDM Větrník) a Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické, za podpory dotačního fondu Libereckého kraje. Výsledkem tohoto společného projektu je dílenský kroužek dětská železnice. Skrze tento dílenský kroužek se děti budou učit nejen technickému myšlení a manuální zručnosti, ale také se zapojí na realizaci stálé expozice muzea, a to v podobě venkovní dětské (tzv. zahradní) železnice. 

Děti si prostřednictvím tohoto kroužku osvojí práci s ručním obráběcím nářadím a obráběcími stroji, vše samozřejmě pod kvalifikovaným dohledem odborných pracovníků.  

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu tmliberec.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.