KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Hrad a zámek Frýdlant umožňuje dětem vyzkoušet si křeslo hradního pána a vzít do ruky meč
 
Autor / zdroj foto: Zámek Frýdlant

Zámek Frýdlant / Frýdlant

Hrad a zámek Frýdlant se tyčí na čedičové skále nad řekou Smědou. Tento rozlehlý a architektonicky pestrý komplex skládající se ze středověkého hradu a renesančního zámku patří k nejvýznamnějším památkám v Česku. Děti se dozví, jak se na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán, co dělaly jeho děti nebo jak se hrady vytápěly. Vyzkouší si také křeslo hradního pána a vezmou do ruky meč.

Hrad byl vybudován kolem poloviny 13. století. V roce 1278 získali panství Bibrštejnové, kteří se významně podíleli na vybudování mohutného hradního paláce.

Původní podoba gotického hradu se do dnešních dnů nedochovala ve své celistvosti. Dnes vidíme hrad jako mohutnou dvoupatrovou stavbu kolem malého nepravidelného nádvoří, kterému dominuje velká válcová věž, bergfrit. Hrad se postupně rozšiřoval a během 16. století zaznamenal dvě renesanční úpravy.  Kaple a renesanční zámek byly postaveny na přelomu 16. a 17. století Markem Spazziem di Lancio. V 60. letech 19. století došlo k posledním větším stavebním pracím, a to na přestavbě kastelánského křídla.

Hrad je možno navštívit již od roku 1801, čímž se stal prvním hradním muzeem ve střední Evropě. Kromě obvyklých sbírek zámeckého nábytku a vybavení je zde můžete najít také rozsáhlou sbírku zbraní, dýmek, ojedinělou vrchnostenskou kancelář, dětský pokojíček, zámeckou koupelnu nebo dochovanou kuchyni.


Frýdlantským hradem a zámkem
Čeká na vás prohlídka hradu, nejstaršího hradního muzea s galerií Gallasů a Clam-Gallasů, sbírky zbraní a části věnované Albrechtu z Valdštejna. Dále si můžete prohlédnout vrchnostenskou kancelář, uniformy sloužících nebo koňské postroje. Z hradu přejdete do zámecké kaple a poté projdete podkrovím s hostinskými pokoji, sestoupíte do dámských pokojů a pokračujete do pánské části a reprezentačních salonů. Prohlídka zakončíte v zámecké kuchyni.

Frýdlantský poklad
Nová expozice s archeologickými nálezy z hradeb, Zámeckého rybníka a nalezeného Frýdlantského pokladu. V rámci celkové revitalizace zámeckého parku probíhal v letech 2016 a 2017 archeologický výzkum rybníka, během něhož byl rybník odbahněn, břehy byly zpevněny kamennými zídkami, náhon byl osazen novým dřevěným mostem a došlo k celkové úpravě okolí rybníka.

V náplavách bylo objeveno velké množství artefaktů, které spadaly do kategorie denní potřeby, militarií, hospodářského a zemědělského náčiní, ale i běžné keramiky.

Zcela neočekávaně došlo i k objevení tzv. Frýdlantského pokladu, který si budete moci detailně prohlédnout.

Dětská prohlídka
Prohlídka vás provede hradními místnostmi, kde se děti dozvědí, jak se na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán, co dělaly jeho děti nebo jak se hrady vytápěly. Následně je pro děti připravena místnost, kde si mohou vystavené předměty osahat, uvidí hry, které se na hradech hrály, vyzkouší si křeslo hradního pána a mohou si do ruky vzít i meč. K dispozici jsou i pastelky, aby si mohly na památku namalovat obrázek.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.